GenelHaberler

Cordon, trafik canavarlarının korkulu rüyası olacak [Video]

Cordon

Trafikte kural ihlali yapanları caydırmaya yönelik bir sistem olan EDS, iyi kötü işlev görüyor. Kuralları ihlal eden sürücülerin adreslerine ceza makbuzuyla birlikte fotoğraflarını da yollayan sistem, bu sayede itirazların da önüne geçiyor. Ancak çok yeterli olduğunu söylemek pek mümkün değil çünkü takip edebildiği araç sayısı sınırlı. Hız ihlali için kullanılan radarlarda da yine bu sorun söz konusu. Peak Gain Systems tarafından geliştirilen Cordon adlı görüntülü radar sistemi ise tüm sorunları ortadan kaldıracak gibi görünüyor.

4 şeridi aynı anda görebilen Cordon, 32 farklı araca kadar takip yapabiliyor. Takip esnasında otomatik olarak hem araçların hem de plakalarının yakınlaştırılmış fotoğraflarını çekebiliyor. Kızılötesi sensörü sayesinde geceleri de plaka takibi yapabilen sistem, plakalara bakarak yalnızca toplu taşıma araçlarına ait olan şeritleri veya emniyet şeridini ihlal eden araçları da tespit edebiliyor. Kaydettiği verileri üzerindeki SD karta kaydedebilen sistem istendiği takdirde ağ üzerinden verileri bir merkeze aktarabiliyor. Sistemin ilk olarak 2012 başında bazı ülkelerde kullanılmaya başlanabileceği belirtiliyor.

Aşağıdaki videoda Cordon’un kısa bir test videosunu izleyebilirsiniz. Araçların üzerinde beliren kodların yanındaki yeşil renk, hız sınırı altında olanları, sarı renk hız sınırı sınırıda olanları, kırmızı olanlar ise hız sınırını aşanları gösteriyor.

İlgili Konular

Başa dön tuşu