Almanya’da otomobillere de enerji sınıfı etiketi geliyor

Almanya’da genellikle buzdolabı ve çamaşır makinelerinde enerji tüketimini belirtmek için kullanılan etiketler Aralık ayından itibaren otomobillerde de kullanılacak. Etiketlerde trafik lambası renkleri kullanılacak. Buna göre yeşil renkli “A+” sembolü yakıtı en tasarruflu harcayan araçlarda; sarı ve tonları orta düzeyde yakıt harcayan otomobillerde yer alacak. Kırmızı renkli “G” harfi ise en çok yakıt harcayan otomobillerde bulunacak.

Alman Otomobil Kulübü’nden (ADAC) yapılan açıklamada, otomobillerin enerji sınıfının benzin sarfiyatı ve çevreye zararlı atık salınışına göre belirleneceği ifade edildi.
Uzmanlar enerji sınıfı etiketinin, karbondioksit (CO2) salınışına ilişkin düz rakamsal verilerden çok daha anlaşılır olacağını kaydetti.

Alman Ulaşım Kulübü (VCD) ise bir otomobilin çevreye zarar verip vermediğini anlamanın en kolay yolunun “110-120-140” kuralından geçtiğini duyurdu. Buna göre küçük bir aracın 100 kilometrede 4,7 litre benzin ya da 4,2 litre dizel benzin tüketimi sırasında kilometre başına 110 gram CO2 salışımı yapması halinde çevreyle uyumlu olduğu belirtildi. Aynı kuralı aracın büyüklüğüne göre sırasıyla 120 ya da 140 gram CO2 salınışına yol açacak şekilde hesaplamak mümkün.

Exit mobile version