Haberler

Dünya Otomobil Tahtının Sahibi İlk Kez VW Oldu

Volkswagen Grubu, dünyanın en büyük otomotiv şirketi Toyota’yı ilk kez sollayarak liderliğe oturdu. İlk 6 ayda VW 5.04 milyon araç satarken, Toyota 5.02 milyonda kaldı.

Küresel otomotiv sektöründe 1 numara olmak için büyük rekabet yaşanıyor. 2008 yılında ABD’li General Motors’u (GM) 77 yıllık tahtından indirerek dünyanın en büyük otomotiv şirketi unvanını alan Toyota ile Avrupa’nın en büyüğü Alman Volkswagen Grubu, liderlik için son 2 yıldır büyük mücadele içindeler. İşte bu kıyasıya yarışta Volkswagen, ilk kez ezeli rakibi Toyota’yı geçti.

5.04 milyon adetlik satışa ulaşan VW Grubu, dünyanın bir numaralı otomotiv markası oldu. Japon üretici Toyota; Lexus, Daihatsu ve ağır ticari araç markası Hino’yla 5.02 milyon adetlik satışta kaldı. Volkswagen ve Toyota’yı satışları yüzde 1.2 oranında gerileyerek 4.86 milyon adede inen GM takip etti.2018 yılında dünya lideri olmayı isteyen VW Grubu böylece hedefine çok daha önceden ulaştı.

Volkswagen, Audi, Porsche, Skoda, Seat, Scania, MAN ve Bugatti gibi markaları bünyesinde toplayan VW Grubu’nun Toyota’yı geçmesinde, Avrupa Bölgesi’nde satışların son 5.5 yılın en yüksek performansını göstermesi etkili oldu. Şirket 22 milyon adetlik dünyanın en büyük pazarı Çin’de vites küçültmesine karşın liderlik koltuğuna oturdu.
İlk 6 ayda VW Grubu’nun Çin’deki satışları yüzde 3.9 düşüşle 1.74 milyon adede gerilerken, Toyota yüzde 42 gibi ciddi oranda büyüyerek 513 bin araç sattı.

VW, AB’de yüzde 6’lık büyüme yakaladı, VW Passat ve Porsche’nin yeni mini SUV modeli Macan lokomotif modeller olarak öne çıktı. Toyota’nın satışları ise Avrupa’da yüzde 5.7 geriledi.

ABD pazarı incelendiğinde Toyota’nın SUV ürünleri Lexus NX ile RAV4 ile satışlarını yüzde 5.6 artırdığı dikkati çekti. VW de ABD’de Audi, VW ve Porsche markalarıyla satışlarını yüzde 2.4 artırdı.

Toyota Motor geçen yıl toplam 10.23 milyon araç satarak, liderlik koltuğunu korudu. Toyota’yı ilk kez 10 milyon adetlik satışı geçen Volkswagen Grubu izledi. VW, satışlarını yüzde 4 artırarak 10.15 milyon araç satışı gerçekleştirdi. Üçüncü sırayı 9.92 milyon adetle tarihinin en yüksek satışına ulaşan General Motors aldı. VW, 2013’te GM’i geçerek dünyanın iki numarası olmuştu.

Türkiye’de de ilk 6 aydaki Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre otomobil ve hafif ticari araçların toplamında Volkswagen Toyota’yı üçe katladı. İşte ODD verilerine göre 2015 Ocak-Haziran arasında otomotiv firmalarının Türkiye’deki satış rakamları;

Volkswagen: 65 bin 222
Ford: 52 bin 932
Fiat: 48 bin 412
Renault:48 bin 288
Hyundai: 24 bin 312
Toyota: 23 bin 307

Kaynak: NTV

İlgili Konular

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu