Volkswagen Polonya’yı seçti!

Alman otomobil üreticisi Volkswagen’in (VW) Ticari Araçlar İletişim Müdürü Dr. Guenther Scherelis, VW’nin yeni Crafter yatırımını Polonya’da yapma kararı alınmasında ülkedeki ucuz işçilik ücretlerinin önemli etken olduğunu söyledi.

VW’nin Almanya’da bulunan basın merkezi aracılığıyla, hafif ticari araç modeli yeni Crafter’ın üretileceği yaklaşık 1 milyar avroluk tesis yatırımını Polonya’da gerçekleştireceğini duyurmasının ardandan AA muhabirinin konuya ilişkin sorularını yanıtlayan VW Ticari Araçlar İletişim Müdürü Dr. Guenther Scherelis, “Söz konusu yatırımın Polonya’da yapılması kararında ülkedeki işçilik ücretlerinin düşük olması önemli etken” dedi.

Yatırımın neden Türkiye’de yapılmadığı sorusuna detaylı cevap vermek istemeyen Scherelis, “Biz sadece Türkiye ve Polonya’da değil, bütün Avrupa’da doğru yatırım için seçenekleri değerlendirdik. Almanya içinde de analizler yaptık hatta Polonya’da bile yaklaşık 20 yeri analiz ettik” diye konuştu.

VW Ticari Araçlardan Sorumlu Yönetimi Kurulu Üyesi Dr. Leif Östling ise konuya ilişkin açıklamasında, “VW, ticari araçlar için yeni bir strateji belirledi. Crafter dünyadaki tüm büyüyen ekonomiler için ideal bir aday. Ve VW Ticari Araçlar daha fazla küresel çapta faaliyet gösteren üretici olarak yoluna devam edecektir ” ifadelerini kullandı.

“Polonya’daki Caddy üretiminden edindiğimiz deneyim mükemmel”

VW Ticari Araçlar Yönetim Kurulu Sözcüsü Dr. Eckhard Scholz da, kararın Polonya’dan yana kullanılmasının firmanın bu ülkedeki önceki deneyimlerinin etkili olduğunu belirterek, “Polonya’daki Caddy üretiminden edindiğimiz deneyim mükemmel. Ayrıca Wrzesnia kenti etrafındaki bölge iş, alt yapı ve iş gücü piyasası açısından ideal bir çeşitlilik sunuyor” değerlendirmesinde bulundu.

2016 yılının ikinci yarısından itibaren Polonya’nın Wrzesnia kentinde üretilecek yeni Crafter, yaklaşık 2 bin 300 kişiye iş imkanı sağlayacak. Söz konusu fabrika, 10 yıldır Poznan şehrinde firmanın diğer bir modeli olan Caddy’nin montaj fabrikasından sonra VW Ticari Araçlar’ın Polonya’daki ikinci fabrikası olacak.

VW, Audi, Seat, Skoda, Bentley, Porsche, Bugatti, Lamborghini, MAN, Scania gibi markaları çatısı altında bulunduran Volkswagen Grubu’nun Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika’da toplam 106 fabrikası bulunuyor.

Öte yandan, Türkiye’nin en çok satan ilk 3 otomobil markasından olan Volkswagen’in Türkiye’ye yatırımı uzun bir süre gündemi meşgul etmişti. Türkiye’nin yatırım için Polonya ile yarışta olduğu iddiaları da uzun süre medyada yer aldı.

Yatırımın Türkiye’de yapılmasına ilişkin Ekonomi eski Bakanı Zafer Çağlayan ve Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, geçen yıl Cenevre Otomobil Fuarı’nda Alman yetkililerle görüşme yapmıştı.

Exit mobile version