Geçmişin tasarımı, geleceğin teknolojisi: Volkswagen Bulli

Volkswagen Bulli

Dünyanın en ikonik tasarımlarından birine sahip olan Volkswagen Kombi (Lost’taki Dharma minibüsü), günümüz teknolojisiyle yeniden hayat buluyor. Cenevre Otomobil Fuarı’nda tanıtılan yeni Bulli konsepti, Kombi’den devraldığı tasarımı ve şıklığı, çevre dostu ve çağı yakalayan teknolojik özelliklerle bir araya getiriyor.

6 kişilik oturma kapasitesine sahip Bulli’de 40 kWh güç, 260 Nm tork üreten bir elektrik motoru bulunuyor. Gücünü bu motordan alan araç saatte 140 km hız yapabiliyor ve tek şarjla 300 km yol katedebiliyor. Evet, uzunca yol gitmeyi gerektiren bir tatil planı yapıyorsanız ve rotanız üzerinde elektrik bulmanız sorun olacaksa şu aşamada Bulli sahibi olmak sizin için pek uygun değil. Aracın konsol kısmında da bir tablet bilgisayar kullanılıyor. Bu cihazla araca dair bilgiler görüntülenebiliyor, medya içerikleri oynatılabiliyor, navigasyon yapılabiliyor. Benzin ve dizel motor seçeneklerine de sahip olacağı söylenen Bulli’nin, VW’nin geleceğe yönelik tasarım çizgisinin temel öğelerinden biri olacağı öngörülüyor.

Orijinal Kombi’nin tasarımı, Hollandalı Volkswagan ithalatçısı Ben Pon’a ait. Beetle ile minivan konseptini bir araya getirmeyi çalışan Pon’un 1947 yılında yaptığı çizim 1950′de üretilmeye başladı.

Exit mobile version